Nagrody rozdane

Uroczyste podsumowanie ogólnopolskiego konkursu poezji

16 stycznia 2010 roku w dukielskim sanktuarium św. Jana z Dukli odbyło się uroczyste podsumowanie III Ogólnopolskiego Konkursu Poezji im. św. Jana z Dukli. Organizatorem konkursu jest Gmina Dukla. Tematyka konkursu dotyczy: życia i działalności św. Jana z Dukli oraz Ojca św. Jana Pawła II. Celem konkursu jest propagowanie twórczości artystycznej, utrwalanie wartości religijnych, a także postaw reprezentowanych przez św. Jana z Dukli i papieża Jana Pawła II.

W trzeciej edycji wzięło udział 82 osoby, a jeśli chodzi o zasięg to reprezentowana była cała Polska, byli uczestnicy z Ustrzyk Dolnych, Biłgoraja, Nowego Targu, Nowego Sącza, Warszawy, Torunia, Sopotu, Gdańska, Gorzowa Wielkopolskiego, Dębna, Kowala i wielu innych miast i małych miejscowości. Przybyłych na uroczystość przywitał o. gwardian Krystian Olszewski, który powiedział: To że o św. Janie pisze się w całej Polsce jest świadectwem jego wielkości, a potwierdzają to utwory, które nadeszły na konkurs.

Nagrody książkowe i dyplomy wręczali laureatom burmistrz gminy Dukla Marek Górak i o. gwardian Krystian Olszewski. Oprawę artystyczną przygotowała schola działająca przy kościele OO. Bernardynów w Dukli prowadzona przez o. Krystyna. Utwory laureatów, którzy zajęli w poszczególnych kategoriach czytali uczniowie dukielskiego liceum: Natalia George, Iza Aszlar, Dominika Szczepanik, Konrad Sikora , Jędrzej Szczurek, Andrzej Krajewski i Tomasz Zieliński.

Laureaci konkursu w poszczególnych kategoriach:
Kategoria ogólnopolska:
Kategoria ogólnopolska -dorośli

1. miejsce- Arkadiusz Stosur z Nowego Sącza za zestaw wierszy i Krzysztof Kokot z Nowego Targu za zestaw wierszy
  2. miejsce - Halina Ewa Olszewska z Biłgoraja za zestaw wierszy
  3. miejsce Anna Paliszewska z Wieliczki za zestaw wierszy

Ponadto jury przyznało 4 wyróżnienia:
Izabela Iwańczuk ze Słupska za wiersz - List do papieża Jana Pawła II
Mirosław Antoni Glazik z Kowala (woj. Kujawsko-pomorskie) za wiersz - Popioły życia
Lech Lament z Turka za wiersz- rozmowa z papieżem Janem Pawłem II
Dorota Basowska z Dębna za zestaw wierszy

Kategoria ogólnopolska - młodzież 12-18 lat

1. miejsce - Paulina Sykutowska z Tarnobrzega za wiersz - Papieżu mój
  2. Katarzyna Wiktoria Polak z Wieliczki za wiersz - Pasterka w kościółku św. Jana z Dukli
Kategoria ogólnopolska dzieci do 12 lat
  1. miejsce - Piotr Pałka z Ustrzyk Dolnych (Zespół szkół Publicznych nr 1) za wiersz - Kim jesteś poczciwy człowieku
  2. miejsce - Marcin Symula z Ustrzyk Dolnych (Zespół szkół Publicznych nr 1) za wiersz - Gdyby papiez urodził się w Ustrzykach…….
  3. miejsce - Elżbieta Żarów z Ustrzyk Dolnych (Zespół szkół Publicznych nr 1) za wiersz - Jan z Dukli - kapłan wierny i Emanuela Szczęsny z Ustrzyk Dolnych (Zespół szkół Publicznych nr 1) za wiersz - figlarny czarodziej

Ponadto jury przyznało 2 wyróżnienia:
Tomasz Kowalczyk z Bełchatowa za wiersz nasz Nauczycielu
Adrian Kucab z Ustrzyk Dolnych (Zespół szkół Publicznych nr 1) za wierszŚw. Jan z Dukli

Kategoria regionalna:
Kategoria regionalna - dorośli:

1. miejsce- Magdalena Lorenc z Jaślisk za wiersz Jedwab
  2. miejsce - Magdalena Lorenc za wiersz - List do Jana Pawła II
  3. miejsce - Katarzyna Zając za wiersz - Święty Jan z Dukli

Kategoria regionalna - młodzież 12-18 lat

1. miejsce - Jagoda Mermon z Wietrzna ( Gimnazjum w Wietrznie) za wiersz - On
  2. miejsce - Beata Wojdyła z Łęk Dukielskich (ZSP Łęki Dukielskie) za wiersz - Święty Jan z Dukli
  3. miejsce - Damian Grodzieński z Jaślisk (ZSP w Jaśliskach) za wiersz - Modlitwa

Wyróżnienie:
Mateusz Porcek z Wietrzna (ZSP w Wietrznie) za wiersz Tęsknota

Kategoria regionalna dzieci do 12 lat:

1. miejsce - Katarzyna Lorenc z Jaślisk (ZSP w Jaśliskach) za zestaw wierszy
  2. miejsce - Weronika Szałaj z Posady Jaśliskiej (ZSP w Jaśliskach) za wiersz - ***Był człowiekiem sławy
  3. miejsce - Norbert Faliszek z Posady Jaśliskiej (ZSP w Jaśliskach) - za wiersz - *** Pustelnik
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia konkursu i jego uroczystego podsumowania:
Komisji Konkursowej: Oldze Lalic-Krowickiej- przewodniczącej komisji, Halinie Cycak - pracownikowi Urzędu Gminy w Dukli, o. Dobromiłowi Godzikowi, o. gwardianowi, za serdeczne przyjęcie w sanktuarium, o. Krystynowi i scholi za piękne kolędy i pastorałki,które uświetniły uroczystość, p. Marii Walczak i uczniom z Liceum Ogólnokształcącego w Dukli za deklamacje wierszy laureatów.

2010-01-19