Podpisanie umowy na realizację odcinka drogi ekspresowej S-19 Dukla – Barwinek

10 października 2022 roku została podpisana w Barwinku umowa na realizację ostatniego odcinka drogi ekspresowej S-19 Dukla – Barwinek, będącej częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia łączącego północ z południem Europy.

Umowę podpisali Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Bogdan Tarnawski, zastępca Dyrektora GDKiA w Rzeszowie Wiesław Sowa po stronie inwestora i Dyrektor ds. Zarządzania firmy Polaqua Marek Sobiecki, firmy która wygrała przetarg na zaprojektowanie i budowę tego odcinka.

W uroczystości podpisania wzięli udział: wiceminister Rafał Weber z Ministerstwa Infrastruktury, poseł na Sejm RP Piotr Babinetz, poseł na Sejm RP Piotr Uruski, zastępca Wojewody Podkarpackiego Radosław Wiatr, samorządowcy: burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, zastępca burmistrza Dukli Łukasz Piróg, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz i starosta krośnieński Jan Pelczar.

Droga ekspresowa S-19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie miała 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.

W województwie podkarpackim będzie miała docelowo długość około 169km.

Stan realizacji S-19 w województwie podkarpackim przedstawia się następująco:

- 81,8 km - oddane do ruchu (odcinki: Lasy Janowskie - Rzeszów Południe),

- 42,2 km - w realizacji( w budowie: Rzeszów Południe - Babica oraz w systemie projektuj i buduj: Babica - Jawornik, Krosno-Miejsce Piastowe i Miejsce Piastowe - Dukla),

- 42,3 km - w przygotowaniu (na etapie przetargu: Jawornik - Lutcza, Lutcza - Domaradz, Domaradz - Krosno, Dukla - Barwinek i dobudowa drugiej jezdni Sokołów Małopolski Pn. - Jasionka).

Odcinek S-19 powstanie za 1,5 mld zł. Zostanie wybudowanych m.in. 15 estakad, z których najdłuższa będzie mieć 1,1 km, 10 mostów i 6 wiaduktów. Termin realizacji inwestycji to 5-6 lat.

Więcej zdjęć w galerii...

2022-10-12