Uroczystości odpustowe ku czci św. Jana z Dukli

W dniach 13-14 lipca 2019 roku odbył się doroczny odpust ku czci św. Jana z Dukli, patrona Polski i Ukrainy. W sobotę przy kościele na Puszczy, gdzie według tradycji żył św. Jan  jako pustelnik, została odprawiona Msza św. odpustowa, której przewodniczył bp Damian Muskus OFM. W niedzielę 14 lipca odpustowa suma odbyła się w kościele pw. św. Jana z Dukli w Dukli, a przewodniczył jej ordynariusz  diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp. Marian Rojek, który w wygłoszonym kazaniu przypomniał m. in. życiorys naszego wielkiego rodaka św. Jana. Przed mszą św. została poświęcona figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, po odbytej gruntownej renowacji, postawiona na kamiennym postumencie, zdobiąca dziedziniec przed kościołem. Na postumencie wyryty jest napis: „POD TWOJE OBRONE UCIEKAMY SIE ŚWIETA BOŻA RODZICIELKO” i rok 1861, czyli data jej ustawienia, co potwierdza zapis w kronice OO. Bernardynów z 6 kwietnia 1861 roku. Wcześniej figura zdobiła jaz lub most na Dukielce, oddzielającej pałac od rezydencjonalnego kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Wpisana jest do rejestru zabytków. Wszelkie prace konserwatorskie odbywały się za zgodą konserwatora zabytków. W uroczystościach wzięli udział parafianie, zaproszeni goście, misjonarze pracujący w Kamerunie, Kongo, Ekwadorze i  Kazachstanie, a także pielgrzymi, którzy każdego roku licznie nawiedzają Sanktuarium św. Jana z Dukli. Mszę św. odpustową uświetniły poczty sztandarowe OSP z Dukli i Iwli, Liceum Ogólnokształcącego w Dukli, a także orkiestra dęta z Krościenka Wyżnego.

Kustosz Sanktuarium św. Jana z Dukli i gwardian dukielskiego klasztoru o. Tacjan Mróz po Mszy św. dziękował wszystkim za pomoc w organizacji i uczestnictwo w uroczystościach.

Więcej zdjęć w galerii...

2019-07-18