Zajęcia edukacyjne w Przedszkolu współfinansowane ze środków unijnych

W ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską systematycznie co sobotę w Przedszkolu Gminnym w Dukli odbywają się zajęcia dla dzieci z terenów wiejskich, 3-5 letnich nie objętych żadną formą edukacji przedszkolnej.

Zajęcie te umożliwiają dzieciom przebywanie wśród rówieśników, rozwijają, kształtują umiejętność współpracy w grupie. Pobyt w grupie dziecięcej niewątpliwie wyrabia nawyki przydatne w późniejszej, bardziej odpowiedzialnej edukacji.

Poprzez uczestnictwo we wspólnych zabawach dzieci potrafią podporządkować się ogólnym celom, przez co z kolei łatwiej nawiązują poprawne kontakty z grupą. Zabawy plastyczne i rytmiczne kształtują poprawną sprawność ruchową oraz sprawność ręki. Uczestnicząc w różnego rodzaju zajęciach, przyzwyczajają się do dłuższej koncentracji uwagi na jednym przedmiocie bądź czynności. I co ważniejsze, dzieci te są przyzwyczajane do dłuższej rozłąki z matką. W przyszłości będąc prawdziwymi przedszkolakami czy uczniami w szkole nie będą czuć się zagrożone i onieśmielone towarzystwem innych osób.

W okresie przedszkolnym istotną rolę odgrywa poznanie poprzez działanie, a podstawową formą działalności dziecka w tym okresie jest zabawa. Ważne jest, żeby była ona dobrze zorganizowana.

Sprawienie, aby każdego roku wszyscy przekraczający próg szkoły uczniowie nie odczuwali lęku, przerażenia i niechęci do czekających je obowiązków, nie jest możliwe. Jest jednak możliwe i warto o to zabiegać, aby to właśnie dzieci z korzystające z zajęć przedszkola były tymi wybrańcami.

L.Głód

2009-04-15