41 lat temu

16 października 41 lat temu konklawe, czyli zgromadzenie kardynałów wybrało spośród 111 uczestniczących w nim kardynałów,  kardynała Karola Wojtyłę na papieża, który przyjął imię Jan Paweł II. Obrady konklawe są absolutnie tajne, zaś kardynałów obowiązuje tajemnica, niemniej wedle miarodajnych opinii metropolita krakowski został wybrany w ósmym głosowaniu, przytłaczającą większością 99 głosów (spośród 111 wszystkich uczestników konklawe). Jan Paweł II pasterzował na Stolicy Piotrowej 26 lat aż do swojej śmierci 2 kwietnia 2005 roku. Sześć lat później został beatyfikowany, a w 2015 w kwietniu ogłoszony świętym.

Święty Jan Paweł II odwiedził Duklę jako namiestnik Kościoła Katolickiego w dniach 9-10 czerwca 1997 roku, aby kanonizować naszego rodaka św. Jana z Dukli. W dukielskim klasztorze OO. Bernardynów spędził noc z 9 na 10 czerwca, gdzie specjalnie dla Niego przygotowano apartament.  10 czerwca w Krośnie kanonizował naszego rodaka. Apartament w bernardyńskim klasztorze w Dukli pozostał – można go zobaczyć. Dukla miała to szczęście, że Karol Wojtyła przebywał tu kilkakrotnie. Był miłośnikiem gór i pojawiał się kilka razy w Beskidzie Niskim ze studentami, odwiedzając Pustelnię św. Jana z Dukli (wtedy jeszcze błogosławionego), gdzie zostawił wpis. Warto ten wpis zobaczyć jest w kościółku na Pustelni św. Jana z Dukli.

Dukla pamięta o największym Polaku, który ją odwiedził. Co roku obchodzony jest Dukielski Dzień Jana Pawła II, który ustanowiła Rada Miejska w Dukli 2 lipca 2005 roku. Rokrocznie w rocznicę śmierci 2 kwietnia odbywa się spotkanie i odprawiana jest Msza św. na szczycie góry Cergowej.

2019-10-16