79. rocznica Operacji karpacko-dukielskiej
5 października br. odbyły się na cmentarzu wojennym w Dukli uroczystości 79.rocznicy, jednej z najkrwawszych górskich bitew II wojny światowej, zwanej operacją dukielsko - preszowską bądź powszechnie bitwą o Przełęcz Dukielską.
Uroczystość rozpoczęła się od hymnów państwowych Słowacji, Czech i Polski. Wśród przybyłych gości, których powitał burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, byli przedstawiciele duchowieństwa, władz samorządowych Polski i Słowacji, wojska polskiego, policji, staży granicznej, straży pożarnej, przedstawiciele konsulatu Republiki Słowackiej i Republiki Czeskiej, Ministerstwa Obrony Republiki Słowackiej, przedstawiciele Związku Kombatantów RP, Słowackiego Związku Antyfaszystowskich Bojowników, uczniowie z oddziałów mundurowych szkół z powiatu krośnieńskiego, w tym z Liceum Ogólnokształcącego w Dukli. Gwardian klasztoru OO. Bernardynów w Dukli o. Fabian Wikiera odmówił modlitwę za poległych podczas walk w 1944 roku i spoczywają na Cmentarzu Wojennym.
Wicestarosta krośnieński Andrzej Guzik przypomniał historię jesieni 1944 na pograniczu polsko-słowackim, odnosząc się do aktualnej sytuacji z jaką mierzy się cały świat, a w szczególności Ukraina. Głos zabrali również: w imieniu Wojewody Podkarpackiej Irena Kozimala – dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców PUW, Jerzy Borcz – przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego i Viliam Longauer – przewodniczący Słowackiego Związku Antyfaszystowskich Bojowników.
Po Apelu Pamięci w wykonaniu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, złożone zostały wieńce przez delegacje władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych, kombatanckich oraz szkół i młodzieży.
Uroczystości odbywają się co roku, na początku października w Dukli, Nowosielcach i Zarszynie, a po stronie słowackiej przy pomniku nieopodal granicy i w centrum Svidnika.
Krystyna Boczar-Różewicz