Szkolna Liga Sportowa - Badminton

Koniec ubiegłego roku i początek nowego w rozgrywkach SZKOLNEJ LIGI  SPORTOWEJ upłynęły pod znakiem rywalizacji badmintonowej.  ZS nr 2 w Dukli zorganizował dwa turnieje: 18.12.2018 r. Gminny Drużynowy Turniej Badmintona dla uczniów klas 4-6 SP, a 08.01.2019 r. Gminny Drużynowy Turniej Badmintona dla uczniów klas siódmej i ósmej  SP i  trzeciej klasy Gimnazjum , oba w kategorii dziewcząt i chłopców. Można powiedzieć, że były to historyczne, bo w tej dyscyplinie organizowane po raz pierwszy, zawody. Imprezy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród szkół z terenu naszej gminy. W obu kategoriach wiekowych stawiły się wszystkie szkoły (oprócz SP w Głojscach), co nie zawsze było łatwe. .. 8 stycznia 2019r. panowały bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne tj. silny wiatr i duże opady śniegu, które niektórym szkołą znacznie utrudniły dojazd do Dukli.  Szczególnie trzeba docenić determinację uczniów z Jasionki. Aby wziąć udział w zawodach, musieli oni wraz z nauczycielem wychowania fizycznego p. Łukaszem  Tłuściakiem, pokonać pieszo większą część trasy ze względu na nieprzejezdność drogi Dukla – Jasionka. Rozgrywki prowadzone były na czterech, specjalnie na tę okazję wyklejonych, boiskach w hali MOSIR w Dukli. W obu turniejach szkoły zostały rozlosowane na dwie grupy, osobno w kategorii chłopców i dziewcząt. Pojedynki toczyły się do dwóch wygranych setów, zarówno w grach singlowych, jak i deblowych, a drużyny mogły liczyć maksymalnie troje zawodników (dwóch podstawowych+rezerwowy). Cały mecz wygrywała drużyna która pierwsza zdobywała trzy punkty. Zwycięscy grup awansowali do finałów, drużyny z drugich miejsc grały o lokaty III i IV. Reszta zespołów rywalizowała o pozostałe miejsca rozgrywając między sobą następne mecze, lub (tak było w przypadku starszej kategorii wiekowej) ich końcowa kolejność w zawodach ustalana była na podstawie zdobytych punktów i wygranych setów podczas całych zawodów.

Klasyfikacja końcowa turnieju w kategorii dziewcząt, klasy 7,8 SP i 3 Gim.

I m. Gimnazjum w Dukli (Kinga Pilip, Zuzanna Kusz)

II m. SP w Łękach Dukielskich

III m. SP w Dukli

IV m. SP w Tylawie

V m. SP w Iwli

VI m. SP w Równem

VII m. SP w Wietrznie

VIII m. SP w Jasionce

Klasyfikacja końcowa turnieju w kategorii chłopców, klasy 7,8 SP i 3 Gim.

I m. SP w Łękach Dukielskich (Piotr Krukar, Dawid Szpiech)

II m. SP w Jasionce

III m. SP w Wietrznie

IV m. SP w Iwli

V m. SP w Dukli

VI m. Gimnazjum w Dukli

VII m. SP w Tylawie

VIII m. SP w Równem

Klasyfikacja końcowa turnieju w kategorii dziewcząt, klasy 4-6 SP

I m. SP w Łękach Dukielskich (Wiktoria Białogłowicz, Oliwia Solińska)

II m. SP w Równem

III m. SP w Iwli

IV m. SP w Dukli

V m. SP w Jasionce

VI m. SP w Tylawie

VII m. SP w Wietrznie

Klasyfikacja końcowa turnieju w kategorii chłopców, klasy 4-6 SP

I m. SP w Dukli (Szymon Maciejewski, Kacper Jakieła)

II m. SP w Iwli

III m. SP w Jasionce

IV m. SP w Tylawie

V m. SP w Wietrznie

VI m. SP w Łękach Dukielskich

VII m. SP w Równem

Nauczycielom wychowania fizycznego dziękujemy za przygotowanie uczniów do zawodów oraz opiekę nad nimi. Zawodniczkom i zawodnikom życzymy dalszych sukcesów i gratulujemy godnego reprezentowania swoich szkół w badmintonowych zmaganiach. Wiele meczy toczyło się na wysokim poziomie, a wynik pozostawał sprawą otwarto praktycznie do ostatnich uderzeń lotki. Tak było np. w meczu finałowym starszych dziewcząt pomiędzy Gim. w Dukli, a SP w Łękach Dukielskich, gdzie do wyłonienia zwyciężczyń potrzebne było rozegranie aż pięciu pojedynków. Okazało się, że organizacja turnieju badmintonowego nie należy do najłatwiejszych i nie byłaby możliwa bez pomocy (sędziowanie, obsługa zawodów) i zaangażowania uczniów Gimnazjum w Dukli za co chcę im podziękować, a szczególnie: Kamili Klimkiewicz, Annie Szczurek, Marice Wysowskiej, Oliwii Zimie, Aleksandrze Woźniak. Pragnę również podziękować właścicielowi dukielskiego tartaku p. Piotrowi Czerwieniowi, który przekazał nieodpłatnie drewno na słupki do siatek oraz dyrektorowi ZS nr 2 w Dukli, który ufundował dyplomy i puchary oraz zapewnił fundusze na lotki i taśmy do wyklejenia boisk.

Krzysztof Belczyk

2019-01-23