baner-dustaw

baner-mpolski

20 tys. zł. na remont zabytkowych nagrobków na dukielskiej nekropolii

Gmina Dukla otrzymała 20 tys. zł od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu na  konserwację i restaurację  nagrobków na cmentarzu  komunalnym w Dukli:  Teofila Gorczyńskiego,  Katarzyny Czup i Jana Czup. Nagrobek Teofila Gorczyńskiego powstał około 1893 roku, składa się z niskiego postumentu i umieszczonego na nim obelisku, wykonany z piaskowca przez miejscowego kamieniarza. Nagrobki Katarzyny Czup i Jana Czup stoją obok siebie na betonowym fundamencie, otoczone kutą barierką osadzoną w betonowym murku. Nagrobek Jana powstał ok. 1918 roku, ma zwieńczenie w formie daszku o lekko wklęsłych płaszczyznach, na którym umieszczony jest krzyż z wizerunkiem Chrystusa. Nagrobek Katarzyny powstał ok. 1937 roku, zwieńczony jest kostką o profilowanych krawędziach, na której umieszczona jest figura Matki Bożej. Na przedniej ścianie obu postumentów, we wnęce obwiedzionej profilowaną krawędzią znajdują się wycięte w kamieniu inskrypcje. Nagrobki wykonane są z piaskowca przez miejscowego kamieniarza.

2021-05-14

Od 1 czerwca cudzoziemcy mogą wystąpić o nadanie PESEL do celów podatkowych

• 1 czerwca 2021 r. wchodzi w życie zmiana ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie definicji podatników, których identyfikatorem podatkowym jest PESEL.
  • Dzięki nowym przepisom urzędy gminy będą mogły nadawać numer PESEL cudzoziemcom na ich wniosek.
  • Podatnicy, których identyfikatorem jest PESEL, a którzy do dnia wejścia w życie przepisów posługiwali się NIP, mają 30 dni na zmianę NIP na PESEL.
  • Nie będzie już możliwe składanie informacji od płatnika z błędnymi identyfikatorami podatkowymi podatnika (w szczególności chodzi o posługiwanie się szeregiem tych samych cyfr, w tym jedynek i dziewiątek).
2021-05-12

Pieniądze na remont elewacji wschodniej

Gmina Dukla otrzymała promesę na 20 tys. zł na remont elewacji wschodniej kamienicy położonej przy ul. 3 Maja 1 z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i 30 tys. zł również na to zadanie od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu. Prace rozpoczną się po rozstrzygnięciu procedury przetargowej i wybraniu wykonawcy.

2021-05-11

Święty Franciszek odnaleziony w Trzcianie

Lesław Wilk, pochodzący z naszej gminy i jednocześnie twórca oraz animator  Podkarpackiego Muzeum Pól Bitewnych w Krośnie, był inicjatorem poszukiwań przeprowadzonych 8 maja 2021 roku na wzgórzu Zaśpit w Trzcianie, na tzw. Puszczy św. Jana z Dukli. Pozyskał on informację, że w trakcie drugiej wojny światowej, na zarządzenie władz niemieckich na terenie Generalnego Gubernatorstwa osoby będące w posiadaniu metali kolorowych zobowiązane zostały do przedstawienia informacji o posiadaniu tych metali oraz przekazaniu wyrobów z nich sporządzonych na potrzeby wojenne niemieckiego okupanta. Na Pustelni błogosławionego jeszcze wówczas Jana z Dukli w 1933 roku tj. w 200-lecie jego beatyfikacji odbyły się uroczystości jubileuszowe, podczas których poświecono dzwonnicę i trzy dzwony ufundowane na tą intencję.

Janusz Kubit

2021-05-10

Bez PIT dla młodych to nowa ulga w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) dla osób do 26. roku życia.

Uwaga: począwszy od 2021 r. z ulgi dla młodych mogą korzystać dodatkowo osoby, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągają przychody z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej i stażu uczniowskiego.

Dla kogo ulga dla młodych w PIT

Dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągają przychody z pracy (czyli ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej) i z umów zlecenia zawartych z firmą. A począwszy od 2021 r. – również z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej i stażu uczniowskiego. Z ulgi korzysta około 2 mln młodych pracowników.

Więcej informacji na stronie: https://www.podatki.gov.pl/pit/bez-pit-dla-mlodych

2021-05-10

Życzenia dla strażaków

Z okazji Dnia Strażaka wszystkim Druhnom i Druhom Ochotniczych Jednostek Straży Pożarnych  z gminy Dukla składamy serdeczne podziękowania za ofiarność, odwagę i trud ponoszony w wypełnianiu swoich obowiązków oraz za poświęcenie w ochronie zdrowia, życia i dobytku naszych mieszkańców. Ostatni rok był czasem wielkiej próby dla strażaków. Zarówno państwowa, jak i ochotnicza straż pożarna od początku zaangażowały się w niesienie pomocy w czasie pandemii. Bardzo za to dziękujemy.

Życzymy bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia, szczęścia, pomyślności w życiu osobistym oraz nieustającej opieki Świętego Floriana dla Was i Waszych Rodzin. Niech podejmowane działania i służba drugiemu człowiekowi będą dla Was zawsze źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Dukli

Mariusz Folcik

Zastępca Burmistrza Dukli

Łukasz Piróg

2021-05-04

INFORMACJA INKASENTA DUKLI

Wpłaty II raty podatku od nieruchomości, podatku rolnego i leśnego oraz za odbiór odpadów komunalnych można dokonać u inkasenta Dukli (wpłaty tylko gotówką)
w Urzędzie Miejskim w Dukli, ul. Trakt Węgierski 11, pokój 008 (wejście boczne, przez metalowa bramkę) w dniach:

ŚMIECI i PODATEK

6 maja 2021r. (czwartek) godz.: 15:00 -17:00

7 maja 2021r. (piątek) godz.: 15:00 - 17:00

PODATEK:

10 maja 2021r. (poniedziałek) godz.: 9:00 – 12:00

13 maja 2021r. (czwartek) godz.: 15:00 -17:00

2021-04-30

Ewidencja zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków

Informujemy, że zgodnie z art. 3 ust.  3  pkt 1 i pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1439 ze zm.), gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków.

2021-04-30